192.168.1.1

Zabezpiecz dane raz na zawsze z Hardware Security Module

Dane to nowa waluta, a ochrona przed cyberatakami staje się priorytetem niezależnie od branży. Każdy atak zakończony powodzeniem może oznaczać ogromne straty, zarówno finansowe, jak i wizerunkowe. Cena bywa wysoka, zwłaszcza kiedy przyjmuje kształt utraty zaufania. Dlatego w poniższym artykule bierzemy na tapet sprzęt, jakim jest Hardware Security Module (HSM). Urządzenie, które dzięki swojej konstrukcji sprawia, że nawet w przypadku fizycznego ataku na serwer, klucze kryptograficzne są w pełni chronione.

Co to jest i jak działa HSM?

W przypadku przechowywania i przetwarzania informacji, takich jak podpisy cyfrowe, klucze kryptograficzne, czy certyfikaty, standardowe metody ochrony nie wystarczą. Dlatego warto zwrócić uwagę na zaawansowane rozwiązania, np. Hardware Security Module – fizyczne urządzenie, które chroni klucze kryptograficzne i zapewnia, że nikt nie ma do nich dostępu, nawet jeśli próbuje obejść zabezpieczenia. 

To także niezastąpione narzędzie w zarządzaniu i monitorowaniu dostępu do wrażliwych informacji. Przykładowo w sektorze finansowym HSM odgrywa kluczową rolę w zabezpieczaniu transakcji oraz ochronie informacji na temat klientów. Jest wykorzystywany m.in. do ochrony kodów PIN oraz do bezpiecznego uwierzytelniania użytkowników.

Gdzie Hardware Security Module znajduje swoje zastosowanie?

Aby jednak rozwiać wszelkie wątpliwości — zastosowanie HSM nie ogranicza się jedynie do bankowości. Z całą pewnością takie stwierdzenie byłoby krzywdzące, ponieważ jego zastosowanie wykracza daleko poza ramy finansowości. Przemysł farmaceutyczny, sektor publiczny, a nawet branże związane z technologią blockchain – znajduje swoje miejsce wszędzie tam, gdzie zachowanie bezpieczeństwa danych i ochrona przed cyberzagrożeniami jest priorytetem.

Ponadto w świecie IoT (Internet of Things), gdzie urządzenia komunikują się między sobą, Hardware Security Module stanowi ważny element weryfikacji tożsamości. Pełni funkcję swoistej tarczy chroniącej przed próbami nieautoryzowanego dostępu. Minimalizuje to nie tylko ryzyko przejęcia pojedynczych urządzeń, ale zabezpiecza też całe systemy. Bez odpowiednich środków ochrony atak na jeden z elementów IoT mógłby doprowadzić do poważnych konsekwencji, mając wpływ na całą infrastrukturę i jej funkcjonalność.

Utimaco HSM Simulator — testuj, zanim kupisz

Nie każdy biznes, zwłaszcza mniejszy, chce od razu inwestować w kosztowne rozwiązania sprzętowe. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest bezpłatny Utimaco HSM Simulator – narzędzie, które pozwala przetestować działanie konkretnych rozwiązań bez konieczności posiadania fizycznego modułu. Dzięki temu możesz sprawdzić m.in. jak wygląda cały proces szyfrowania, zanim jeszcze zdecydujesz się na zakup pełnoprawnego urządzenia.

Na przykład startup, który rozwija oprogramowanie do podpisu elektronicznego, może najpierw przetestować rozwiązania na symulatorze, zanim zainwestuje w rzeczywiste urządzenie. Jest to idealne narzędzie dla firm, które potrzebują najwyższych standardów bezpieczeństwa, ale chcą wypróbować konkretne opcje, zanim zainwestują w nie swoje środki finansowe.

Esysco, czyli partner i dystrybutor marki Utimaco, może zainstalować, a także skonfigurować dla Ciebie Utimaco HSM Simulator w pełni zdalnie. Następnie wystarczy, że podłączysz do niego wybrane aplikacje i możesz rozpocząć testowanie. Jeśli dane rozwiązanie przypadnie Ci do gustu, możesz płynnie przejść do wdrożenia, licząc na wsparcie specjalistów Esysco na każdym etapie planowania oraz integracji systemu zabezpieczeń.

Więcej artykułów

Copyright © 2017-2019 192-168-1-1.pl | Polityka Prywatności | Redakcja