192.168.1.1

Seagate IronWolf – czy warto zdecydować się na ten dysk?

Artykuł sponsorowany

Seagate to jeden z największych producentów pamięci do komputerów. W ofercie amerykańskiej firmy znajdziemy m.in. Seagate IronWolf. To specjalna seria dysków HDD, opracowana z myślą o serwerach NAS, wykorzystywanych do przechowywania dużych ilości danych. Serwer NAS świetnie sprawdza się jako miejsce na kopię zapasową lub magazyn cennych plików, ale do sprawnego działania potrzebuje odpowiedniej infrastruktury. Czy warto zdecydować się na dysk z serii Seagate IronWolf?

Co to jest serwer NAS i do czego się przydaje?

Serwer NAS (Network Attached Storage) to komputer wykorzystywany do przechowywania i udostępniania dużych ilości danych. To przydatna technologia, bo z pamięci serwera mogą skorzystać wszystkie urządzenia podłączone do domowej sieci Wi-Fi. Jeśli chcemy sięgnąć po takie rozwiązanie, to potrzebujemy wyposażyć się w serwer NAS oraz dyski do przechowywania danych. Możemy wybrać dowolne HDD lub SSD, choć najlepiej postawić na modele zaprojektowane specjalnie z myślą o współpracy z serwerami NAS.

Seagate IronWolf – dyski stworzone z myślą o serwerach NAS

Seagate to jeden z liderów branży przechowywania danych. Firma co roku sprzedaje ponad 50 milionów nośników pamięci. Najpopularniejsze produkty w jej ofercie to tradycyjne dyski wewnętrzne i zewnętrzne, ale dużym zainteresowaniem cieszą się też specjalne serie tematyczne produktów. Jedną z nich jest IronWolf – pod tą marką kryją się dyski zewnętrzne HDD, które są reklamowane jako idealne rozwiązanie do serwerów NAS. Czy popularny dysk Seagate IronWolf 4TB rzeczywiście sprawdza się jako magazyn na cenne dane?

Przyjrzyjmy się parametrom technicznym sprzętu. W serii dysków Seagate IronWolf dostępnych jest aż osiem różnych pojemności: 1 TB, 2 TB, 4 TB, 6 TB, 8 TB, 10 TB oraz 12 TB. Choć poszczególne modele są do siebie podobne, to czasami występują między nimi nieznaczne różnice. Na przykład dysk o pojemności 4 TB osiąga prędkość odczytu plików wynoszącą 5400 RPM, natomiast dysk 8 TB ma aż 7200 RPM i w efekcie działa zauważalnie szybciej: https://www.komputronik.pl/product/635726/seagate-ironwolf-8tb.html. W praktyce przekłada się to na prędkość transferu wynoszącą ok. 193 MB/s.

Pamięć cache dysku wynosi 256 MB, zaś obsługiwany interfejs to Serial ATA III. Przyjrzyjmy się też odporności na wibracje – to kluczowy parametr w przypadku serwerów NAS, które pracują przez cały czas. Wytrzymałość na wstrząsy w trakcie pracy to 80 G, zaś podczas spoczynku to aż 300 G. To optymalne wartości, dzięki którym możemy mieć gwarancję sprawnego działania serwera NAS.

Czy warto wybrać Seagate IronWolf?

Seagate IronWolf to solidne dyski HDD, zaprojektowane specjalnie z myślą o pracy w sieciowych systemach przechowywania danych. Ich duża pojemność, wydajność oraz innowacyjna technologia AgileArray gwarantują sprawne działanie przez długie lata. Co więcej, dyski Seagate IronWolf wyróżniają się wytrzymałością oraz niską awaryjnością, co jest szczególnie istotne, gdy przechowujemy na nich cenne pliki, np. zdjęcia czy filmy rodzinne.

Dysk zewnętrzny – alternatywa dla serwera NAS

Serwer NAS jest wygodnym i skutecznym sposobem na przechowywanie dużych ilości danych, ale żeby go postawić, musimy posiadać odpowiedni sprzęt oraz wiedzę techniczną. Nie zawsze się to opłaca, szczególnie że w sprzedaży znajdziemy tanią i skuteczną alternatywę dla serwerów NAS. Dyski zewnętrzne, bo o nich mowa, możemy łatwo przenosić z miejsca na miejsce i podłączać do różnych urządzeń. Co warto o nich wiedzieć?

Przed wybraniem dysku zewnętrznego należy porównać ze sobą poszczególne modele i zwrócić uwagę na ich parametry techniczne: https://www.komputronik.pl/informacje/jaki-dysk-zewnetrzny-wybrac/. Najważniejsza jest rzecz jasna pojemność – im więcej miejsca magazynowego, tym lepiej. Ponadto duże znaczenie ma:

  • rodzaj dysku – SSD są droższe, ale też szybsze i mniej awaryjne od HDD,
  • rozmiar – dyski 2,5 calowe są popularniejsze i oferują lepszy stosunek jakości do ceny,
  • prędkość odczytu – im szybciej, tym lepiej.

Dobry dysk zewnętrzny to koszt kilkuset złotych. Zapłacimy za niego mniej, niż za cały serwer NAS – to świetne rozwiązanie, jeśli nie musimy często korzystać z przechowywanych plików.

(Artykuł partnera)

Więcej artykułów

Copyright © 2017-2019 192-168-1-1.pl | Polityka Prywatności | Redakcja