Wraz z rozwojem Internetu coraz więcej osób wykonuje pracę wymagającą użycia komputera. Zazwyczaj wiąże się z tym praca siedząca. Na szczęście zwiększa się także zainteresowanie naszym zdrowiem i poprawą higieny pracy. Mówi się o tym, by dostosować stanowisko pracy w taki sposób, by zadbać o swój kręgosłup, a także poświęca się więcej uwagi temu, jak ergonomiczne stanowisko pracy wpływa na naszą wydajność. W ostatnim czasie popularnym staje się temat związany ze zmienianiem postawy podczas pracy i wykonywaniu części pracy na stojąco. Czy praca stojąca faktycznie przynosi więcej korzyści? Jak prawidłowo stać, by uniknąć bólu pleców? W poniższym artykule przyjrzyjmy się temu bliżej.
Standardowe stanowiska pracy z tradycyjnymi biurkami coraz częściej są zamieniane na biurka z regulowaną wysokością blatu umożliwiające szybką zmianę pozycji. Dlaczego? Powodów jest kilka, ale najważniejszy mocno związany jest z naszym zdrowiem, otóż biurko regulowane z elektryczną regulacją wysokości pozytywnie wpływa na naszą postawę podczas pracy. W jaki sposób? W kilka sekund jesteśmy w stanie przekształcić stanowisko do pracy w pozycji siedzącej na stanowisko do pracy stojącej. Zmiana pozycji pozwala odciążyć kręgosłup i zaangażować do pracy mięśnie, które są uśpione podczas siedzenia. Ponadto, co istotne, według badań pracując na stojąco, pracownik ma więcej energii do działania, zwiększa się jego koncentracja dzięki czemu szybciej podejmuje decyzje.
To jak długo jesteśmy w stanie wytrzymać w pozycji stojącej uzależnione jest od naszej kondycji i wytrzymałości. Praca na stojąco może przynieść wiele korzyści o ile jest wykonywana prawidłowo. Przede wszystkim ciężar ciała powinien być rozłożony równomiernie. Stopy najlepiej ustawić równolegle, lekko rozwarte na szerokość bioder. Ważne jest także odpowiednie obuwie, decydując się na pracę stojącą zdecydowanie lepiej sięgnąć po buty płaskie. Ponadto górna krawędź monitora powinna znajdować się na wysokości wzroku, by nie obciążać szyi patrząc za bardzo w dół lub do góry. Nie zaleca się również zbyt długiego pozostawania w pozycji stojącej. Na początku, najbardziej korzystne jest wstawanie na 15 minut w ciągu godziny pracy, tak by w ciągu dnia stać w sumie około 2 godzin. Później można stopniowo wydłużać czas stania. Co ważne, najistotniejsze jest częste zmienianie pozycji w trakcie pracy. Tego typu tryb pracy najlepiej wpływa na produktywność, samopoczucie oraz zdrowie.
Jesteśmy stworzeni do ciągłego ruchu. Zarówno długotrwałe siedzenie jak i zbyt długie pozostawanie w pozycji stojącej mogą mieć negatywne konsekwencje dla naszego kręgosłupa. Z tego względu w ciągu dnia pracy nie można ograniczać się do jednej pozycji, ale najlepiej łączyć je ze sobą, a dodatkowo robić krótkie przerwy na rozruszanie mięśni. Ponadto warto brać głębokie oddechy, dzięki czemu zwiększa się ilość tlenu dostarczana do ciała, co pozytywnie wpływa na poprawę funkcji umysłowych i fizycznych organizmu.
Choć pozycja siedząca jest groźna dla naszego zdrowia i z tego względu coraz częściej nazywa się ją "nowym paleniem", to zbyt długotrwała pozycja stojąca również nie jest wskazana. Negatywne skutki można zauważyć zwłaszcza na początku pracy na stojąco. Praca przy komputerze zazwyczaj odbywa się na siedząco i ciało może być nieprzyzwyczajone do innej pozycji, a tym samym innego wysiłku. W konsekwencji mogą pojawić się zakwasy w nogach i ból pleców lub szyi. Zmęczenie może przyczyniać się do spadku energii, koncentracji, a tym samym produktywności pracowników.
Wszystko zależy do tego jakie fundusze chcemy na to przeznaczyć, a także czy mieliśmy już okazję korzystać z takiego mebla. Prawda jest taka, że pozycja stojąca podczas pracy nie każdemu odpowiada i nie każdy jest w stanie utrzymać długotrwałą koncentrację podczas stania. Jeśli jednak jesteśmy zdecydowani to warto zapoznać się z ofertą firmy Zdesk, jednego z wiodących producentów tego typu mebli na polskim rynku. Ich sztandarowe biurko regulowane HERO spełni oczekiwania, tak tych, którzy szukają swojego pierwszego biurka jak i tych, którzy szukają czegoś, co oferuje lepszy komfort pracy stojącej.
(Artykuł partnera)