Dane w systemach informatycznych firmy powinny być chronione z trzech głównych powodów. Pierwszym z nich jest ochrona firmowych danych przed ich utratą. Część osób nie do końca zdaje sobie z tego sprawę, ale dane te są ogromną, choć często niewymierną pod względem finansowym, wartością, o krytycznym dla działalności firmy charakterze. Utrata danych bez możliwości ich odtworzenia, oznacza co najmniej poważne kłopoty, straty finansowe, utratę reputacji, a niejednokrotnie kończy się upadkiem firmy. Drugim powodem, dla którego należy chronić firmowe dane jest poufność informacji. Wiele z nich jest przechowywanych na serwerach i pamięciach masowych oraz stanowi łakomy kąsek dla nieuczciwej konkurencji lub nielojalnych pracowników. Dane na temat sposobu ustalania cen, kluczowych odbiorców i dostawców, stanowią tajemnicę handlową firmy. Trzecim powodem ochrony danych przetwarzanych w firmie są regulacje prawne, a w szczególności rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO). Brak implementacji odpowiednich rozwiązań mających je chronić, naraża firmy na dotkliwe urzędowe kary finansowe oraz odszkodowania.
Ochrona danych w zasobach firmy jest złożonym przedsięwzięciem. Racjonalnym rozwiązaniem tego problemu jest korzystanie z usług informatycznych dla biznesu, oferowanych przez wyspecjalizowane i doświadczone firmy, oferujące outsourcing IT. Firmy tego typu są w stanie kompleksowo podejść do tematu, wykonać wewnętrzną analizę zarówno pod kątem rodzajów, jak i ilości przechowywanych danych, potrzeb w zakresie ich retencjonowania, jak też zastosowanych systemów ochrony. W efekcie realizacji takiej usługi, powstaje gotowa koncepcja kompleksowej ochrony danych obejmująca projekt, wdrożenie oraz opiekę eksploatacyjną nad danymi wykorzystywanymi w systemach informatycznych. Ochrona danych firmowych dosyć często przybiera formy outsourcingu IT obejmującego korzystanie z odpowiednio wyselekcjonowanych w tym zakresie usług informatycznych dla biznesu. Od strony zastosowanych technologii, w grę wchodzą takie rozwiązania jak: systemy kopii zapasowej zaprojektowane według koncepcji 3210, systemy szyfrowania nośników z danymi, ograniczenie dostępu do zewnętrznych nośników z danymi, wdrożenie AD, odpowiednich uprawnień i polis, aż po rozbudowane rozwiązanie obejmujące systemy DLP.
Mając odpowiednią świadomość celu ochrony danych oraz sposobów, w jaki można to zrobić, nie można pozostawić przypadkowi wyboru odpowiedniej firmy informatycznej. Niewłaściwy wybór może skutkować nie tylko nietrafionymi inwestycjami, ale paradoksalnie utratą samych informacji, ich poufności lub naruszeniem przepisów ROD. Centrum Systemów Komputerowych, od 1992 roku specjalizuje się w dostarczaniu dla firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, kompleksowych rozwiązań w zakresie ochrony danych, realizowanych zarówno w postaci pojedynczych usług, jak i stałej, kompleksowej obsługi.