192.168.1.1

Lokalizacja po IP - czy wiedzą, gdzie jestem?

Czy wiesz, że w trakcie połączenia np. ze stroną internetową transmitowany jest adres IP twojego urządzenia. Istniają bazy danych umożliwiające identyfikowanie lokalizacji po adresie IP. Czasem wykrywana lokalizacja jest bardzo precyzyjna, a zaczem kompletnie nietrafiona.

Ograniczenia adresów IP jako narzędzi geolokalizacji wynikają z samej technologii. Obecny protokół IPv4 pozwala na istnienie nieco poniżej 4,3 mld odrębnych adresów IP. Nie stanowiło to problemu, gdy technologia ta była projektowana we wczesnych latach 80-tych, ale obecnie zapotrzebowanie na adresy IP znacznie przewyższa podaż.

Aby poradzić sobie z tym niedoborem, dostawcy usług internetowych opracowali na przestrzeni lat kilka obejść. Na przykład serwer reverse proxy pozwala tysiącom stron internetowych dzielić ten sam statyczny adres IP.

Strony internetowe i usługi zazwyczaj używają IP, które są stałe, ale jeśli czytasz to z domowego połączenia internetowego, to są szanse, że zostały wydane dynamiczny adres IP przez ISP. Możesz mieć ten sam adres IP przez kilka godzin lub dni, ale dostawcy usług internetowych stale żonglują i ponownie przydzielają swoje adresy IP w zależności od zapotrzebowania. Adres IP, który masz dzisiaj, może jutro zostać przydzielony komuś innemu w innym miejscu w kraju.

Jak różny typ adresu IP wpływa na lokalizację

W zależności od typu operatora mocno zmieniają się możliwości wykrycia twojej aktualnej lokalizacji. Zebraliśmy poniżej typowe przypadki:

  • stały adres IP - raz zlokalizowany adres pozwala na stałe monitorowanie źródła ruchu
  • zmienny adres IP - dokładność do osiedla, dzielnicy
  • adres pochodzący od operatora komórkowego - czasem dokładność miasta, czasem gorsza
  • korzystanie z Proxy/VPN - zafałszowanie lokalizacji

Czy moja lokalizacja jest w takie bazie?

Możesz sprawdzić różne bazy lokalizacji IP w serwisie Gdzie jestem

Więcej artykułów

Copyright © 2017-2019 192-168-1-1.pl | Polityka Prywatności | Redakcja