192.168.1.1

Jak zabezpieczyć swoją stronę internetową?

(artykuł sponsorowany)

Sprawne działanie strony internetowej jest konieczne do jej rozwoju. Jednak regularne optymalizowanie to nie wszystko. Właściciel witryny powinien zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo. Jak zrobić to skutecznie? Co warto wiedzieć na ten temat? Dowiedzmy się więcej o zabezpieczeniu strony internetowej.

Dlaczego zabezpieczenie strony internetowej jest ważne?

W dobie szybkiego rozwoju świata internetowego i poszerzania jego możliwości zostaliśmy przyzwyczajeni do dzielenia się różnymi informacjami w cyfrowej przestrzeni – zazwyczaj z obcymi osobami. Nie jest więc tajemnicą, że to miejsce sprzyja oszustwom, nieuczciwości i nadużyciom płynącym z wielu stron. W końcu cyberprzestępstwa spotykane są na porządku dziennym. Na ich częstotliwość wpływa nie tylko niewielka świadomość użytkowników Internetu na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa, ale również rodzaj wykorzystywanej usługi hosting www (o najpopularniejszym rozwiązaniu dla WordPress więcej dowiesz się pod adresem: https://www.nazwa.pl/wordpress/). Co więcej, atak hakerów może nastąpić w dowolnym momencie i nie dotyczy wyłącznie dużych sklepów internetowych czy mniejszych kont w mediach społecznościowych. Z tego powodu zabezpieczenie strony internetowej powinno stać się priorytetem dla każdego właściciela. W innym przypadku może dojść do przechwycenia danych osobowych użytkowników lub poufnych informacji dotyczących samej firmy, przejęcia ich haseł czy zainfekowania systemów, co odbije się na poczuciu prywatności i wiarygodności biznesu. Do tego strona może po prostu wolniej działać i utrudniać korzystanie z niej.

Co należy zrobić?

Aby odpowiednio przygotować się na różne niebezpieczeństwa, właściciele stron internetowych powinni zadbać o kilka kwestii. Na początku warto zastanowić się nad wyborem sprawdzonej platformy i hostingu, aby zyskać większą pewność co do poprawnego funkcjonowania www i specjalistycznego przeciwdziałania cyberoszustwom na podstawowym poziomie. W ten sposób potencjalne zagrożenia mogą zostać wyłapane jeszcze wcześniej, a samodzielne monitorowanie działania strony przez całą dobę nie będzie konieczne. O bezpieczeństwie zaważy także obecność protokołu SSL (charakterystycznej zamkniętej kłódki przy adresie URL), który jest szczególnie ważny w przypadku prowadzenia sklepu e-commerce. Taki certyfikat szyfruje poufne dane, zapewniając prywatność, ale nie tylko przy wykonywaniu transakcji. Posiadacze stron internetowych mogą wybierać wśród bezpłatnych i płatnych SSL – decyzja zależy od własnych potrzeb, dlatego wcześniej warto dowiedzieć się więcej o każdym z proponowanych rozwiązań. Dodatkowo ważne jest zabezpieczenie samego komputera, np. z pomocą programu antywirusowego.

Co ciekawe, zapewnienie bezpieczeństwa swojej stronie internetowej nie musi być bardzo drogie. Do wyboru pozostaje wiele opcji, które wystarczy odpowiednio przeanalizować i porównać. Można spotkać się z różnymi ofertami, np. z pakietem hostingowym.

O co jeszcze warto zadbać?

Na dobry stopień bezpieczeństwa składa się wiele czynników, jednak nie wszystko jest się w stanie przewidzieć lub czemuś zapobiec. Jednak można przynajmniej przygotować się na różne scenariusze. Do zachowania bezpieczeństwa w Internecie zawsze potrzebne są silne hasła – to samo dotyczy strony internetowej. Warto powierzać je niewielkiej grupie osób i często zmieniać, aby uniknąć zaatakowania przez hakerów.

Nie może zabraknąć również polityki bezpieczeństwa. Powinna ona dotyczyć nie tylko samych użytkowników, ale również osób uprawnionych do zarządzania witryną. Dobrze jest pamiętać o tym, żeby stale monitorować zmiany wprowadzane na stronach i wiedzieć, kto z pracowników ma dostęp do konkretnych poziomów działania. Warto zadbać o przyznanie szerokiego zakresu uprawnień wyłącznie tym osobom, które są kompetentne i godne zaufania.

ównie ważny jest między innymi backup. Automatyczne i regularne tworzenie kopii zapasowych okaże się przydatne w momencie, kiedy na przykład nastąpi poważne uszkodzenie strony internetowej – dzięki temu będzie możliwe szybkie odzyskanie danych, a nawet całe odtworzenie www. To ważny punkt w przypadku przeprowadzania częstych aktualizacji witryny, które są kluczowe.

Więcej artykułów

Copyright © 2017-2019 192-168-1-1.pl | Polityka Prywatności | Redakcja