192.168.1.1

Czym jest WI-FI Direct?

Wi-Fi Direct stało się standardową funkcją w smartfonach i przenośnych odtwarzaczach multimedialnych, a także w telefonach funkcyjnych. Proces dodawania Wi-Fi do mniejszych urządzeń przyspieszył i obecnie można znaleźć drukarki, aparaty fotograficzne, skanery i wiele innych popularnych urządzeń wyposażonych w Wi-Fi oprócz innych połączeń, takich jak USB.

Powszechne przyjęcie Wi-Fi w nowych klasach mniejszych urządzeń sprawiło, że znacznie wzrosła potrzeba tworzenia sieci ad hoc. Nawet bez centralnego koncentratora lub routera Wi-Fi przydałoby się, aby komputer przenośny mógł bezprzewodowo połączyć się z lokalną drukarką. Choć tryb ad hoc został stworzony z myślą o tego typu potrzebach, to brak dodatkowych informacji do odkrywania utrudnia jego wykorzystanie w praktyce.

Chociaż systemy takie jak UPnP i Bonjour zapewniają wiele potrzebnych możliwości i są dołączane do niektórych urządzeń, brakowało jednego szeroko wspieranego standardu, a wsparcie w ramach istniejących urządzeń było dalekie od uniwersalnego. Gość używający swojego smartfona prawdopodobnie byłby w stanie znaleźć hotspot i połączyć się z Internetem z łatwością, być może używając Protected Setup, aby to zrobić. Jednak to samo urządzenie mogłoby stwierdzić, że przesyłanie muzyki do komputera lub drukowanie plików może być trudne lub po prostu nieobsługiwane przez różne marki sprzętu.

Wi-Fi Direct może zapewnić bezprzewodowe połączenie z urządzeniami peryferyjnymi. Bezprzewodowe myszy, klawiatury, piloty, zestawy słuchawkowe, głośniki, wyświetlacze i wiele innych funkcji można zaimplementować za pomocą Wi-Fi Direct. Zaczęło się to od myszy Wi-Fi i pilotów zdalnego sterowania Wi-Fi Direct, które trafiły do sprzedaży około listopada 2012 roku.

Wi-Fi Direct zasadniczo osadza punkt dostępu ("Soft Access Point"), w każdym urządzeniu, które musi obsługiwać Direct. AP zapewnia wersję Wi-Fi Protected Setup z jego przyciskiem lub PIN opartej konfiguracji.

Kiedy urządzenie wejdzie w zasięg hosta Wi-Fi Direct, może się z nim połączyć, a następnie zebrać informacje o konfiguracji za pomocą transferu poprzez Protected Setup. Połączenie i konfiguracja jest tak uproszczona, że może zastąpić Bluetooth w niektórych sytuacjach.

Soft AP mogą być tak proste lub tak złożone, jak wymaga tego rola. Cyfrowa ramka do zdjęć może zapewniać tylko najbardziej podstawowe usługi potrzebne do umożliwienia aparatom cyfrowym łączenia się i przesyłania zdjęć. Smartfon, który pozwala na tethering danych, może mieć bardziej złożony Soft AP, który dodaje możliwość mostkowania do Internetu. Standard obejmuje również zabezpieczenia WPA2 i funkcje kontroli dostępu w sieciach korporacyjnych. Urządzenia z certyfikatem Wi-Fi Direct mogą łączyć się jeden do jednego lub jeden do wielu i nie wszystkie podłączone produkty muszą mieć certyfikat Wi-Fi Direct. Jedno urządzenie obsługujące Wi-Fi Direct może połączyć się ze starszymi urządzeniami z certyfikatem Wi-Fi.

Więcej artykułów

Copyright © 2017-2019 192-168-1-1.pl | Polityka Prywatności | Redakcja